מפרגנים


יינות ישראל
ישראל פרקר


יקב יהודה
אבי יהודה 054-4638544שורק בית ספר לעשיית יין

משקאות ווזאנה אשדוד
משקאות ווזאנה 08-8563551


בקתות מעץ וינר
בקתות מעץ ביסוד המעלה

לזיכרה של יעל

לזיכרה של יעל
יעל זיקרי ז"ל
 
יקב רד פואטרי

 כתבה – מיכל אשד
 צילמו- מיכל ויוסי אשד

 על יקב רד פואטרי שמעתי לראשונה מהשכן שלנו בגני הדר משה גנץ.  כל שידעתי הוא, שהיקב ממוקם בשיפולי הגבעות של כרמי יוסף  ושייך לאחד מבעלי הנחלות באזור. בשבת האחרונה קידם את פנינו מזג אויר חמים ונעים, והחלטנו לצאת לטיול באזור. נסענו לאזור תל גזר, שוטטנו בין השבילים , נהננו  מהנוף היפה של שדות חיטה ועצי פרי למיניהם,  פה ושם ראינו חוות חקלאיות שכמו סימני פיסוק נקדו את האזור. לאחת מהן הגענו בסמוך לכביש הראשי בואך כרמי יוסף לכיוון רמלה. כשהתקרבנו ראינו  שער אדום גדול לפתחה של החווה ובצד שלט מעץ עם אותיות באנגלית צבועות בתכלת עז האומר החווה של דוב טל מגדל פירות ויקב רד פואטרי. התמונה הראשונה שעלתה לי בראש הייתה של  החוות המבודדות בניו זילנד, מוקפות בכרמים פרות ואיך לא, כבשים, הרבה הרבה כבשים. נכנסנו לחווה, ערמות של גזרי עצים לבערה, עצי פרי, משתלה, כלבים וסככות חקלאיות קדמו את פנינו. לעברנו התקדם בחור צעיר העונה לשם גיא, הוא הציג  עצמו מאוחר יותר, כבנו של דוב טל. התנצלנו על הפלישה רבתית לחווה, ספרנו ששמענו על היקב שלהם ובקשנו אם אפשר  במטותא  לטעום מעט מהיין.

 
    גיא הזמין אותנו להיכנס למבנה שמשמש כפי הנראה  כמשרד, חדר אורחים וחדר טעימות יין גם יחד. הציב על השולחן 3 בקבוקים ושתי כוסות, ומזג לנו מרלו של רד פואטרי. על פי כללי הטעימה הנכונים, שלב ראשון הרחנו, והיין הריח בעוצמה כזו  שאם יין היה יכול לנגן, אז קנטטה של יוהאן סבסטיאן בך, הייתה משתוללת  באוויר. קמתי ממקום מושבי והתחלתי לסייר במשרד/חדר הטעימות הקטן. על הקירות היו תלויים צילומים מראשית הישוב היהודי  עוד מתקופת התורכים! מה שלימד אותי נכוחה שהמשפחה  הזו היא פיסת היסטוריה מהלכת!גיא סיפר לי שהסבא של אביו הלל אהרונוביץ הקים במאה ה-19 את יקב גת ברחובות שהיה מהיקבים הראשונים שהוקמו בארץ – איזו היסטוריה!! 
בצד הצילומים ניצב קיר ועליו מדפים עם מבחר היינות של היקב, ריבות, שמן זית , צימוקים בקיצור כל טוב הארץ. עברנו לטעימה השנייה של קברנה סובניון, היין היה עוצמתי, חזק, צבע אדום חזק עם מורכבות של פרי שלא נתן לחבית להשתלט עליו. כאן ראוי להדגיש את דברי המקובל ובעל האתר -  אלי זיקרי שיין טוב איננו יין שמיושן  "80 חודשים" בחבית.  נהפוך הוא, יין צריך לשמור על המאפיינים והטעמים שלו פועל יוצא של הענבים המרכיבים אותו, ולא של החבית בה יושן. החבית אמורה לתת רק את השוליים של הטעם והיישון האיכותי. ללא ספק ביקב רד פואטרי שייכים לאותה אסכולה. סקרנותי תפסה תאוצה מרגע לרגע,  היה לי ברור שלמקום הזה צריך לחזור לכתבת עומק, אבל את הרגע הייתי צריכה למצות. שטפתי את גיא בשלל שאלות. הוא סיפר שכל יינות היקב מיוצרים מענבים הגדלים בכרמים שלהם הממוקמים בין השאר על המדרונות המערביים של תל גזר הקדום.
גידול הענבים נעשה בטכניקה המקובלת באירופה . עוד כשהגפן צעירה גורמים לה  להיכנס לעקה (סטרס) תוך ויתור על שנת יבול אחת.  המטרה לגרום לגפן לשלוח שורשים לעומק האדמה וכך הגפן יכולה ליהנות מכל הטוב של הטרואר המקומי. הגפן נמצאת כל הזמן במצב שהיא צריכה "להילחם על חייה". היבול המתקבל הוא קטן אך איכותי מאוד מה שמביא בסופו של דבר ליין איכותי וייחודי בנוף הישראלי. עברנו לטעימה השלישית. אם ביינות מיוחדים עסקנן, אז גם שם של יין מיוחד יש – ארליך!   (לא על שם שר האוצר) ניסינו לברר את מקור השם, וגיא הסביר כי מאחורי השם עומד חבר של ההורים.
 

בזמן שגיא ארח אותנו הצטרף חבר נוסף ש"עבר במקרה" באזור העונה לשם דני עם בנו הצעיר. כשיש יין השיחה תמיד זורמת. דני סיפר על העבר היינני שלו. הוא שנים עבד בשיווק של ייקבי רמת הגולן. לפני מספר שנים עשה תפנית והיום הוא עוסק במערכות מיגון (שיזהר לו אחמדיניז'אד, שלא יחשוב שנרדמנו בשמירה).
הזמן חלף, בכל זאת  אי שם באזור המוח האחורי זכרנו שנפלנו כך על גיא ללא הודעה מוקדמת .   קנינו שישיית יינות כל בקבוק מסוג אחר. 

יידעתי את המקובל שליקב הזה צריך לחזור לביקור מעמיק ויסודי.

בשם כל צוות האתר תודה לגיא מיקב רד פואטרי על האירוח הנדיב והמזמין. לחיי יינות ישראל!
שלכם מיכל אשד, נושמת, מדברת וכותבת יין.
תודה לעירית שפרלינג ושרי אליהו מזרחי על ההגה.

 

בברכת אדר שמח לכל גולשי האתר ולכל בית ישראל. מצוות האתר "אלי זיקרי מדבר יין"
תפריט


התחברות לקוחות
: שם משתמש
: סיסמה
הרשמה  |  שכחתי סיסמה
סקר דו שבועי
 
מה דעתך על האתר ?

תרבות
 

מסע בזמן במרוקו ובאטלס
להרחבה
אירועי יין

דף הבית  |  אודות  |  כתבות  |  גלריות  |  לדעת יין  |  מאחורי היין  |  צור קשר  | kollyom  |  מפת האתר

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר